Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek do Zpravodaje 2/2014

24. 6. 2014

 Hasičský sport dětí a mládeže na jaře 2014

            Na jaře 2014 má SDH Pomezí 1 družstvo mladších žáků a 2 družstva žáků starších. V dorostenecké kategorii v letošním roce zastoupení nemáme.
Před samotným seznámením s výsledky musím připomenout jednu důležitou okolnost, že od letošního ročníku se posunula věková hranice mezi kategoriemi.Nás tak potkalo, že jsme museli přesunout 4 žáky 5. třídy do kategorie starších a bylo tedy pravděpodobné, že družstvo s těmito borci nebude mít šanci na slušné umístění. Tuto skutečnost však borci "starší B" začali vyvracet již na podzimní ZPV, kterou zaběhli neskutečně a do jarní části šli ze 6. místa!!! Přestupem oslabený kolektiv mladších žáků ale také na podzimní části podali heroický výkon, který stačil na 5. místo. "Starší A", náš soutěžní klenot, potvrdili svoji  zkušenost a podzimní část jasně vyhráli..
            Po úspěchu na podzimní části hry Plamen, kde jsme tedy obsadili výborná umístění, jsme celou činnost zaměřili tentokrát na hru Plamen.  Samotné hře Plamen však ještě předcházeli dvě soutěže z Okresní ligy, a to v Jevíčku a v Pomezí.
            O pohár Malé Hané, Jevíčko, 8.5.2014, 1. závod OL
Mladší žáci - předvedli dva výborné požární útoky a obsadili nečekané, ale o to cennější 2. místo.
Starší B - v požárním útoku se projevila změna způsobu provedení útoku (ze sání na nalejvání) a přestože velmi dobře zaběhli požární útok CTIF, skončili nakonec na 12. místě.
Starší A - jak požární útok (čas 16.93 s), tak požární útok CTIF provedli perfektně a neměli mezi Svitavskými a Blanenskými družstvy konkurenci. Závodu však dominovali borci z SDH Drnovice u Vyškova, kteří jsou pravidelnými účastníky Mistrovství ČR. Jediným kolektivem , který s těmito borci držel krok, bylo pouze naše družstvo.
            O pohár starostky obce, Pomezí, 17.5.2014, 2. závod OL
Mladší žáci - vynikající štafeta dvojic, ale nepovedené požární útoky je stály stupně vítězů, skončili nakonec na slušném 5. místě.
Starší B - naprosto stejné hodnocení jako u mladších, jen ty útoky nám stále nejdou, takže nakonec až 14. místo
Starší A - naprosto excelentní štafeta dvojic, nepovedený první pokus na útocích, ale nakonec v průtrži mračen a silném větru potvrdili svoji sílu. Konečné 1. místo a obhájení loňského triumfu!
        
            Jarní část hry Plamen + 3. závod OL, Vítějeves, 30-31.5.2014
Mladší žáci - první den dvě skvělá vystoupení ve štafetě dvojic a štafetě 9x50 m, což je katapultovalo na průběžné druhé místo. Druhý den však zkazili požární útok, ale výbornou štafetou 4x60 m nakonec v celkovém pořadí obsadili konečnou 3. příčku!!! Zvláštní uznání musí patřit těm nejmladším, ale naprosto bezchybným borcům, kterými jsou prvňáček Ráďa Mitáš a Šája Stýblová, jenž chodí ještě do školky. Naprosto neuvěřitelné výkony!!!
Starší B - naši benjamínci, pod vedením části předloňských mistrů v mladší kategorii, předvedli po oba dva dny vynikající výkony, a to znamenalo konečné celkové 9. místo.  Pro nás vedoucí absolutně nejpřekvapivější umístění ze všech našich týmů.
Starší A - druhá část předloňských šampionů v kategorii mladších žáků, doplněná o naše nejzkušenější borce, jasně dominovala celé soutěži a ani na okamžik před sebe v průběžném pořadí  nikoho nepustili. Ačkoliv konečné vítězství zachraňovali až druhým požárním útokem (vítězný čas soutěže zněl 17.10 s), přesto nám splnili sen a po 4 letech jsme se probojovali do krajského kola hry Plamen.
           
            Krajské kolo hry Plamen, Břehy, Přelouč, 7-8.6.2014
V soutěži, kde se utkala nejlepší družstva Pardubického a Královéhradeckého kraje, jsme patřili mezi outsidery.  Jak věkem závodníků, tak jejich výškou i zkušenostmi. Přesto můžeme směle prohlásit, že naši borci opět proslavili jméno sboru i obce v tom nejlepším světle. Mezi 18 kolektivy jsme nakonec obsadili nádherné, nečekané 8. místo. Našimi soupeři však nebyli jenom borci z jiných okresů, ale i čas, dosažený ve Vítějevsi a hlavně úmorné slunečné počasí, kdy ve stínu bylo během dne až 41 st. C a v době, kdy naši žáci, po celodenním závodění,  vybíhali na trať ZPV, bylo ještě 33 st. C.
Ve zkratce řečeno, ve všech disciplínách, oproti Vítějevsi, jsme se zlepšili a třeba v ZPV skončili na 3. místě mezi všemi! Třeba závěrečnou disciplínou 4x60 m naši doslova prolétli, neboť zlepšili čas dosažený ve Vítějevsi o neuvěřitelných 11 s na historický rekord našeho sboru - 44.60 s.
Nedovolím si neuvést jména našich hrdinů: Domi, Nelinka, Ela, Bivoj, Koubí, Hvězda na tři, Míňa, Milošek, Oggy a Marťas.
 
Jen pro úplnost uvádím, že v sobotu 28.6.2014 jedeme na 4. závod OL do Poličky.
Na podzim nás čeká 5. závod OL v Sádku dne 7.9.2014 a 6. závod OL 4.10. 2014 v Mladějově.
 
            Závěrem si Vás dovolím pozvat na sobotu 18.10.2014, kdy proběhne podzimní část hry Plamen - Závod požárnické všestrannosti, kterou na Baldě pořádá náš sbor a kde nám účast, jako garant soutěže, přislíbila paní poslankyně parlamentu ČR - Ing. Květa Matušovská, jenž, mimochodem, byla i na naší jarní soutěži v Pomezí.
 
vedoucí mladých hasičů - Václav Štaud a Josef Makovský